Ekologické bývanie v Pitelovej: Dom s použitím fúkanej slamenej izolácie

14. 12. 2021 / M-House

Ekologické bývanie v Pitelovej: Dom s použitím fúkanej slamenej izolácie

Slamené domy predstavujú skvelý variant ekologického a zdravého bývania. Nízky dopad na životné prostredie je veľkou, no nie jedinou výhodou. Certifikovaná fúkaná slama má potenciál a je trvalo udržateľným riešením.
Rodinná ekofarma s aróniou

Superovocie s názvom arónia u nás síce nie je veľmi známe, no nemení to nič na fakte, že má skvelé účinky na zdravie. S myšlienkou založiť ekofarmu, ktorá by pestovala práve aróniu, sa manželia Jagošovci pohrávali už dlhšie. Nevinný nápad sa stal skutočnosťou v roku 2016. Od tohto obdobia nájdete Ekofarmu Aronia v dedinke PitelováEkológia je pre manželov veľmi dôležitou témou. Preto bolo ekologické pestovanie úplnou samozrejmosťou. Časť úrody predávajú zákazníkom z blízkeho okolia a z ďalšej vyrábajú 100 % šťavu bez pridania cukru a konzervantov.
Moderná doba si vyžaduje ekologické riešenia

Pojem ekológia sa v súčasnosti skloňuje častejšie ako kedykoľvek predtým. Niet sa však ani čomu čudovať. Ak chceme život, aký ho poznáme dnes, zanechať aj budúcim generáciám, ochranu životného prostredia musíme brať vážne. Tento fakt si uvedomujú aj manželia Jagošovci, ktorí zvolili ako materiály svojho príbytku drevo a fúkanú slamenú izoláciu.

Certifikovaná slama predstavuje materiál budúcnosti. Vhodná je pre viaceré stavby, no najlepšie sa využíva v prípade drevených rámových konštrukcií. Je certifikovaná, pochádza z overených certifikovaných fariem a tie zaručujú jej jasný pôvod.


Výhody slamenej izolácie

Slama v stavebníctve nie je ničím novým. Už v minulosti bola dobrým izolačným a ekologickým stavebným materiálom, ktorý sa využíval pri stavbe domov. Bohužiaľ, ľudia s ňou nevedeli pracovať tak dobre ako dnes, čo vo výsledku spôsobovalo rôzne nedostatky finálnej stavby.Ak je však slama správne spracovaná a dodávaná od certifikovanými farmami, môžeme si byť istí, že sa problémom ako napríklad hniloba a škodcovia vieme vyhnúť. Čisté stonky slamy sú nasekané na krátke dĺžky, poriadne presušené a dôkladne preosiaté od pšeničných zŕn a iných nečistôt. Dôležitá je aj kvalita vstupnej suroviny, ktorú zaručuje pestovateľ. Tým, že nie je slama zabalíkovaná je ľahko odkontrolovateľná jej kvalita.

Pri slame netreba zabúdať na to, že sa radí k tepelnoizolačným materiálom. To znamená, že v montovanej stavbe zaručuje izoláciu pred chladom počas celej zimy. A nielen to. Benefity prináša aj v lete, keď zabraňuje prehrievaniu interiéru. Čo výrazne vedie k znižovaniu nákladov na vykurovanie v zime a odstránenie nákladov na chladenie drevodomu v lete. Pocítite to najmä teraz keď sa nás  výrazne dotkne zvyšovanie cien za energie.
Slama sama o sebe je ako materiál horľavá.  Na prvý pohľad nevhodný materiál z pohľadu horľavosti však zabezpečuje vysokú požiarnu bezpečnosť konštrukcie.

Ako je to možné?
Dôvodom je vysoká aplikačná objemová hmotnosť dosahujúca úroveň až 140 kg/m3. Táto vysoká objemová hmotnosť (hustota) materiálu zabezpečuje skôr tlenie ako samotné horenie nakoľko slama v takejto forme obsahuje minimum vzduchu, ktorý je hlavným podporovateľom šírenia plameňa a požiaru. Tiež pri tlení slamy nie je do ovzdušia vypúšťané tak veľké množstvo toxínov a splodín ako pri horení napr. polystyrénu, alebo iných umelých materiálov. Veľmi podobné vlastnosti majú aj ostatné prírodné izolačné materiály ako napr. drevovláknité izolácie. Tím aj zdanlivo nevhodná skladba môže pre obyvateľa domu zabezpečiť vyššiu ochranu pri vzniku požiaru. Preto je veľmi potrebné sa na túto problematiku pozerať komplexne. 
Drevodom v obci Pitelová

Drevodom s použitím fúkanej slamenej izolácie v obci Pitelová je splneným snom manželov Jagošovcov. Predstavuje ekologické bývanie a pasívnu stavbu, ktorá má nízky dopad na životné prostredie.


Steny tvorí difúzne otvorená skladba s použitím fúkanej slamenej izolácie. Zložené sú z viacerých vrstiev:


Technické parametre steny

Tepelný odpor konštrukcie R: 7.617 m2.K/W
Súčiniteľ prechodu tepla U: 0.128 W/(m2.K)
Fázový posun: 22.871 hod.
Teplotný útlm: 1622.693
Teplota povrchu konštrukcie Φsi: 19.399 °C
Hrúbka konštrukcie: 400 mm


Aplikácia fúkanej slamy je rýchla a čistá. S materiálom sa dá dobre pracovať a jeho najväčšou výhodou je minimum odpadu.