Dom v sade

29. 12. 2020 / M-House

Dom v sade

Príbeh drevostavby jednopodlažného 4-izbového rodinného domu, postaveného v starom ovocnom sade v obci Andovce - okres Nové Zámky.


Pôvodný plán majiteľov bol zrekonštruovať starý prvorepublikový dom v meste. Pri zohľadnení všetkých kritérií, nakoniec vyhrala novostavba zdravého ekologického domu nad pôvodným zámerom rekonštrukcie. Majitelia preto dlho neváhali a začali hľadať pozemok s veľkou záhradou niekde na vidieku. Našli krásne miesto, na okraji obce, len pár krokov od skutočnej prírody. Veľký polorozpadnutý dom, obklopený zanedbanou záhradou s množstvom ovocných stromov. Miesto, ktoré však malo netušený potenciál a ako pridanú hodnotu k tomu veľa stromov, ktoré sa dali ešte zrevitalizovať. Preto dlho neváhali a rozhodli sa ísť do toho, aby sa v septembri 2019 začal písať príbeh „Domu v sade“.foto: dom_v_sade

Zadanie pre architektov bolo, aby rešpektovali pôvodnú architektúru vidieckych domov. Ulica bola charakteristická obdĺžnikovými videckymi domami z nepálenej tehly, kde sa všetky odlišovali iba drevenými štítmi. Tieto prvky, inšpirácia severskou architektúrou, čistota a jednoduchosť, tak ovplyvnili konečný vzhľad domu. Priorita bola záhrada, kde majitelia chceli tráviť čo najviac času a denná miestnosť s priamym prepojením so záhradou.Zaujali ich najmä projekty architektov, ktorí navrhli domy pre svoje rodiny s možnosťou maximálneho využitia priestoru. Vybrali sa rovnakou cestoufinancie chceli investovať miesto zastavanej plochy do pasívnej, ekologickej a hlavne zdravej stavby. Tak vznikol projekt „Dom v sade“ s obytnou plochou 120mna 13,5 a pozemku. Keďže sa vybrali cestou výstavby zdravého domu, jasnou voľbou bolo drevo. Je to výborný stavebný materiál, aj keď v dnešnej dobe u nás často neprávom zatracovaný. Malo ísť o difúzne otvorenú stavbu s použitím hlavne prírodných materiálov. Tým pádom sa výrazne zúžil aj výber stavebných firiem. V spolupráci s architektami si vybrali 3 realizátorov drevostavieb. Ako prvú spoločnosť navštívili M-House, kde ich oslovil prístup, férové jednanie a špičkové prírodné materiály. Začal sa stavať Dom v sade.


foto: dom_v_sade


foto: dom_v_sade


foto: dom_v_sade


Technické informácie:

Skladba steny: Premium Difu, certifikovaná skladba ktorá spĺňa požiadavky pre pasívne stavby
Okná: kompozitné, Rehau Geneo 3+
Test vzduchotesnosti: n50 = 0,36 h-1
Realizacia: M-HOUSE 2020