Postavte si drevodom vašich snov: Základom je vhodne vypracovaný projekt

30. 09. 2020 / M-House

Postavte si drevodom vašich snov: Základom je vhodne vypracovaný projekt

Realizácia stavby môže vo vašich ušiach znieť ako najkritickejší bod celej stavby vášho vysnívaného domu. Skutočne najkritickejším bodom je však krok, ktorý výstavbe drevodomu predchádza. Je ním výber vhodného projektu. Výberu správneho projektu by sme preto mali venovať o čosi väčšiu pozornosť ako nasledujúcim bodom v procese stavby.


Stavba pasívnych drevodomov, bez ohľadu na použitú technológiu, je o trošku zložitejšia ako stavba murovaných domov, na aké sme všetci zvyknutí.  Samozrejmosťou by teda mala byť štúdia, vypracovaná skúseným architektom - aby bola dodržaná symbióza medzi funkciou, konštrukciou a výrazom drevodomu. Najzásadnejšou vecou je ale vypracovanie realizačného projektu kvalifikovaným a skúseným projektantom, ktorý sa projektu konštrukcie z dreva bude detailne venovať. Riešenie problémov a hľadanie správnych riešení počas výstavby je totiž niekoľkonásobne drahšie ako správne vypracovaný realizačný projekt a málokedy vedie k 100 % výsledkom. Nie nadarmo sa vraví, že dvakrát meraj a raz rež. To platí pri stavbách z dreva dvojnásobne. Bez kvalitného projektu sa vaša stavba môže pri realizácií veľmi predražiť.

Katalógový dom či dom na mieru?

Stavba rodinného domu je pre väčšinu ľudí životnou investíciou, a preto si zaslúži osobitný prístup. Pri katalógových domoch býva projektová dokumentácia pripravená vopred, preto celý proces od výberu až po ukončenie výstavby trvá o čosi kratšie. Spracovanie projektu na mieru trvá však trvá dlhšie. Predchádza mu niekoľko konzultácií s architektom, kým obe strany nedospejú k absolútnej spokojnosti a nevznikne finálny návrh. V záujme architekta je vytvoriť v spolupráci s klientom dom presne podľa jeho predstáv a požiadaviek. Pokiaľ má klient pri výbere domu jasné predstavy, ktoré sa zhodujú s návrhmi z katalógov, je jednoduchšie, ak si vyberie priamo takúto alternatívu. Prehľad o katalógových domoch, ktoré ponúkame, nájdete na www.katalogdrevodomov.sk.


Ak máte pri výbere pochybnosti alebo si neviete vybrať ten pravý, navštívte architekta. Jeho úlohou je vás nasmerovať a pomôcť vám s výberom alternatívy najvhodnejšej práve pre vás.
Koľko m2 je dosť pre život?

Megalomanské bývanie v obrovských vilách či haciendách môže znieť ako sen. Aká je realita? Čím je dom väčší, tým sú vyššie náklady na jeho výstavbu, údržbu či kúrenie. V malom dome ale nie je dostatok využiteľného priestoru. Aj to všetko nemusí byť pravda. Pred rozhodnutím sa o tom, aký veľký dom si postaviť, je potrebné zodpovedať si pár základných otázok, akými je napríklad aj dopad výstavby vášho domu na životné prostredie. Odpovede na takéto otázky sú vždy individuálne. Všetko je hlavne o kompromise medzi veľkosťou domu a nákladmi na jeho prevádzku. Najdôležitejšie je uvedomiť si, aké výhody vám má výstavba domu priniesť.


Aké sú vlastne výhody montovaných stavieb z dreva? V skratke by sme ich mohli zhrnúť takto:

  • krátka doba výstavby,

  • výborné tepelnotechnické vlastnosti, bez rizika hromadeniu vlhkosti a následne plesní,

  • dobré akustické vlastnosti, 

  • ďaleko priaznivejšia CO2 stopa ako pri výstavbe domov z iných materiálov,

  • drevo je prírodný a trvale obnoviteľný materiál,

  • minimalizuje sa energetická náročnosť na výstavbu. 

Montované domy s drevenou konštrukciou a použitím prírodných izolačných materiálov k tomu všetkému vytvárajú príjemnú a zdravú vnútornú klímu počas celého roka.


Vo všeobecnosti sa o drevodomoch hovorí, že sú ekologickejšou formou bývania. Pri výbere domu by sme totiž mali dbať aj na životné prostredie. Čím je nižšia spotreba energií, tým je menšie množstvo vyprodukovaných škodlivých emisií CO2 v ovzduší. Príkladom ekologickejšieho bývania sú pasívne, nízkoenergetické a nulové domy. Viac si o nich môžete prečítať
TU.

 

Uvažujete o pasívnom či nízkoenergetickom drevodome? Kontaktujte nás!

 

Tím M-HOUSE